KARADÜZEN ÜLKEDE YAŞIYORUZ


Bu makale 2017-01-26 14:05:50 eklenmiş ve 636 kez görüntülenmiştir.
Zerrin Hosgel

Ülkemizin, ekonomi, terör, asayiş sorunlarından başımız ayıkmıyor ki, gerçeklerimizle uğraşalım.

Otobüs kaza yapmasa, şoförün bir ayağının olmadığını öğrenemeyecektik. FETÖ operasyonları çerçevesinde, devlet memurlarının güvenlik soruşturması olması, 20 yıldır sahte diploma ile öğretmenlik yapan, aslında hiç ders anlatmadan, devletten tıkır tıkır maaş alan öğretmeni de öğrenemeyecektik.

Şöyle bir bakıyorum da, bunlar ülkemizdeki, yüzlerce, binlerce, belki de onbinlerce olaydan sadece ikisi… Demek ki, kökten süre gelen bir sistem hatası var. Ve bu sistemde köklü bir değişikliğe ya da sıkı bir denetime ihtiyaç var.

Ülkemizdeki, ahbap çavuş ilişkileri, maalesef sistemi bu hale getirmiş. Düşe kalka yoluna devam eden ülke halinden kurtulup, daha sistematik, herşeyin uygun bir şekilde yapıldığı ülke olmamız için önce insanlarımızın dürüstlük ilkesini prensip edinip, bu prensipten ayrılmaması şart.

Anlayacağınız, sistemimizdeki bu karadüzenin bir an evvel sona ermesi ve ülkemizin, ekonomisiyle, güvenliğiyle, turizmiyle yeniden şaha kalkması için önce herkes kendine çeki düzen vermeli.

 

ESENDEMiR’i KUTLARIM

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin kongresi, demokratik bir ortamda tamamlandı. Uzun yıllar ÇGC Başkanlığı görevini yürüten Cafer Esendemir yeniden başkanlığa seçildi.

Oluşturulan yeni yönetim, birbirinden donanımlı insanlarla görevlerinin başına geçti. Kongrede bir olumsuzluk yaşanmadı ama kongre sürecinde, hem de ÇGC’nin kongresinde bazı yayın organlarının yaptığı yayınları pek yakışık bulmadım.

Adana’nın neden büyümediğini, neden gerilediğini yazan gazeteciler, birbirlerinin ayağını kaydırmak için sütunlarını bu kongrede alınacak oyların algısı için bir takım yazılara ayırdı. Haber diyemiyorum, çünkü yapılan haber değil saldırıydı.

Gazetecilerin meslektaşlarına saldırdığı bir ortamda, gazeteler ve gazeteciler, ne bürokrasiyi, ne iş dünyasını sorgulayamıyor. Sorgulasa da inandırıcı bulunmuyor. O zaman ÇGC, öncelikle bu çirkin yapılaşmanın önüne geçmeli. İnanın bu yapılaşma, kaçak bina yapılaşmadan daha tehlikeli.

 
Büyükşehir’de güzel şeyler de oluyor
Adana Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanlığı’nda yaşanmak üzereyken önüne geçilen bir sorunu paylaşmak istiyorum.
Olay gerçekleşmediği için isim vermeyeceğim. Ama olayı anlatacağım. Büyükşehir Belediyesi’nin elektrik direkleri ve malzemeleri ile ilgili ihtiyacı nedeniyle yapılan ihale hazırlığında, Daire Başkanı absürt bir takım şeylere şahit oluyor. İhalenin şartnamesine baktığında, özel maddeler görüyor. Durumu inceliyor ve şartnamenin bir firmaya göre hazırlandığı fark edince, duruma müdahale ederek, ihaleyi iptal edip, malzemelerin ve hizmetin temini için gerekli adımları atıyor. Fahiş fiyatlarla yapılacak alımın da önüne geçiyor. 
Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Daire Başkanı’nı bu anlamda kutlamak istiyorum. Halkın parasını koruduğu ve birilerinin çıkarlarına çomak soktuğu için…
 
Trafik keşmekeşi bitmiyor
Adana’mızın trafik sorunu bitmek bilmiyor. Bitmeyecek gibi de görünüyor. Yolun iki tarafına park edilen araçlar nedeniyle, trafik akışındaki araçlar yolda ilerleyemiyor. Dar sokaklarda yaşanan keşmekeş nedeniyle de zaten stresli olan yaşamlar daha da çekilmez hal alıyor. Halbuki, özellikle bölünmemiş yollarda, yolun bir tarafı park için kullanılsa, yolun kalan bölümünde trafik akışı bir şekilde sağlanabilir. Adı, cadde olan birçok yere baktığınızda, gerek sanayi sitesinden farksız olan yerleşim yerleri, gerekse, dar caddeler isyanın başlangıç noktası oluyor. Örnek mi? İbo Osman Caddesi, Kenan Evren Bulvarı, Tellidere Caddesi, Karafatma Caddesi… Daha birçoğunu sayabilirim.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 

E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket

Adres Gazetesi sanalbasin.com üyesidir
© Copyright 2016 Adres Gazetesi.Tüm hakları saklıdır. Bu yazılım Www.OlivinAjans.com Turan KAYĞUSUZ Tarafından Editlenmiştir.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
RÖPORTAJ
Ali Peker
Süleyman MANGU
EMİNE BARDAK
SİNA YAĞMUR
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi